Loison Panettone
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1213kj (290 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1213kj (290 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 6g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 54.54545454545454% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.5% |
| Saturated Fat Value | 6g |
| Score | 14 |
| Sodium | 169.99999999999997mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 170mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 14.92)
- Claim Jumper Strawberry Rhubarb Pie, 37 Oz (Similarity score: 15.38)
- Marie Callenders Strawberry Rhubarb Pie, 37 Oz (Similarity score: 15.38)
- Homemade, United Dairy Farmers Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 15.76)
- Pasteis De Nata X6 (Similarity score: 15.81)
- Millefeuille (Similarity score: 17.57)
- Mini Custard Filled Iced Eclairs (Similarity score: 17.80)
- Cafe Jacqueline Mini Custard Filled Iced Eclairs (Similarity score: 17.80)
- Éclair Au Chocolat (Similarity score: 18.55)
- Chef To Go Select Flan Pâtissier (Similarity score: 20.00)
- 3 Fellers Pumpkin Pie (Similarity score: 20.97)
- Dean's Superscoops Wafers Sandwiches (Similarity score: 21.15)
- M&m's Vanilla Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 21.30)
- Ice Cream Cookie Sandwiches (Similarity score: 21.30)
- Key Lime Premium Key Lime Cheesecake Ice Cream With A Signature Cream Cheese Blend, Sour Cream And Graham Swirls (Similarity score: 21.60)