Lidl Les Surgelés - Éclairs Café
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1222kj (293 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1222kj (293 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5.4g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.4g |
| Saturated Fat | 9.2g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 65.71428571428571% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.7% |
| Saturated Fat Value | 9.2g |
| Score | 18 |
| Sodium | 139.99999999999997mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 140mg |
| Sugars | 24g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tillamook Tillamook, Tillamookies, Ice Creams Sandwiches, Oregon Strawberry (Similarity score: 9.68)
- Target Stores Chocolate Peanut Butter Cup Ice Cream (Similarity score: 16.90)
- Tres Pupusas Llc Cheesecake (Similarity score: 17.49)
- Blue Bunny, Wells Enterprises Inc Blue Bunny, Reduced Fat Ice Cream Cones, Cookies 'n Cream (Similarity score: 18.86)
- Kroger Banana Cream Pie (Similarity score: 19.30)
- Hennig Olsen Sandwich (Similarity score: 19.47)
- Great Value, Wal Mart Stores Inc Great Value, Ice Cream Sandwich, S'mores (Similarity score: 19.74)
- Haagen Daz Haagen Dazs Caramel Cone Ice Cream (Similarity score: 19.79)
- Rich Products Corp Creamy Vanilla Ice Cream, Rippled With Caramel & Crushed Praline Pecans, On A Fudge Topped Chocolate Cookie Crust, With Whipped Topping, Caramel Drizzle & Chocolate Flavored Drizzle Sundae Premium Ice Cream Cake, Caramel Turtle (Similarity score: 19.91)
- Premium Ice Cream Cake (Similarity score: 19.98)
- Éclairs Au Chocolat (Similarity score: 21.39)
- Cheesecake (Similarity score: 21.87)
- Mochi Té Matcha (Similarity score: 21.87)
- Panettone Traditionnel (Similarity score: 22.27)
- Friendly's Friendly's, Ice Cream Cone, Vanilla Krunch (Similarity score: 22.61)
Ingredients List
- Semi Skimmed Milk
- Butter
- Sugar
- Salt
- Glucose Syrup
- Water
- Cocoa Butter
- White Chocolate
- Instant Coffee
- Water
- Emulsifier
- Gelling Agent
- Coffee Extract
- Sugar Syrup
- Cream
- Icing Sugar
- Coffee Extract
- Flour
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)