Paradis Glaces Paradis Glaces Super Coco
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 933kj (223 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 933kj (223 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2g |
| Saturated Fat | 7g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 53.84615384615385% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 53.8% |
| Saturated Fat Value | 7g |
| Score | 12 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 22g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Nestlé Fantasmikos (Similarity score: 11.91)
- Betty Bossi Crème Brûlée (Similarity score: 12.86)
- Nestlé Fantasmikos Helados Con Sabores Variados A Frutas Sin Gluten (Similarity score: 13.64)
- Pasquier 750g 10 Parts Tarte Aux Pommes Pasquier (Similarity score: 14.74)
- Ingman,unilever Kingis Original Vanilja (Similarity score: 14.92)
- L’angelys Creme Glacee Chocolat Noir (Similarity score: 17.60)
- Mövenpick Gebrannte Mandel Eis (Similarity score: 18.11)
- Kirkland,costco Shortbread Au Chocolat Et Pépites De Chocolat (Similarity score: 25.67)
- Kitkat White Wafers (Similarity score: 26.38)
- Labeyrie Sorbet Chocolat Dégustation (Similarity score: 26.73)
- Crêpes (Similarity score: 26.73)
- Terre Adélice Glace Macaron 500ml (Similarity score: 30.60)
- Oatly Oat Ly! The Original Oat Non Dairy Frozen Dessert (Similarity score: 31.60)
- Rewe Feine Welt Vanille Eiscreme (Similarity score: 32.86)
- Nestle, Kit Kat Chocolate Kit Kat 45g (Similarity score: 35.16)
Ingredients List
- Sugar
- Water
- Glucose Syrup
- Emulsifier
- Stabiliser
- Natural Vanilla Flavouring
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)