Nestle, Kit Kat Chocolate Kit Kat 45G
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 929kj (223 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 929kj (223 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.8g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.8g |
| Saturated Fat | 7.1g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 29.583333333333332% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 29.6% |
| Saturated Fat Value | 7.1g |
| Score | 13 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 20g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Glico,pocky Pocky Covered Biscuit Stick (cookies & Cream) (Similarity score: 18.59)
- Terre Adélice Glace Bio (Similarity score: 19.59)
- Terre Adélice Glace Au Calissons (Similarity score: 21.95)
- Nestlé Fantasmikos Helados Con Sabores Variados A Frutas Sin Gluten (Similarity score: 25.20)
- Nestlé Fantasmikos (Similarity score: 26.81)
- L'angelys Crème Glacée Noix (Similarity score: 26.95)
- Chao Sua (Similarity score: 28.44)
- Domaine De Rapatel Crème De Marron (Similarity score: 32.02)
- Coop Gelato Nocciola (Similarity score: 32.63)
- Pasquier 750g 10 Parts Tarte Aux Pommes Pasquier (Similarity score: 33.43)
- Jambon Sec (Similarity score: 33.55)
- Lesieur Sauce Salade Légère Cocktail (Similarity score: 34.14)
- Confiture Extra Chataignes (Similarity score: 34.28)
- Interlude Ardéchois Nectar Kiwi D'ardèche (Similarity score: 34.43)
- Ametller Origen Tortellini De Ricota Y Espinacas (Similarity score: 34.57)
Ingredients List
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)