Pasquier 750G 10 Parts Tarte Aux Pommes Pasquier
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 937kj (224 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 937kj (224 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 5.555555555555555 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 5.6 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 1.8g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 1.8g |
| Saturated Fat | 4.9g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 4.9g |
| Score | 8 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 16.9g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 16.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Paradis Glaces Paradis Glaces Super Coco (Similarity score: 14.74)
- Nestlé Fantasmikos (Similarity score: 16.48)
- Nestlé Fantasmikos Helados Con Sabores Variados A Frutas Sin Gluten (Similarity score: 17.17)
- Ingman,unilever Kingis Original Vanilja (Similarity score: 19.92)
- L’angelys Creme Glacee Chocolat Noir (Similarity score: 22.94)
- Betty Bossi Crème Brûlée (Similarity score: 24.38)
- Crêpes (Similarity score: 27.99)
- Mövenpick Gebrannte Mandel Eis (Similarity score: 29.36)
- Terre Adélice Glace Macaron 500ml (Similarity score: 29.50)
- Ametller Origen Tortellini De Ricota Y Espinacas (Similarity score: 31.44)
- Kirkland,costco Shortbread Au Chocolat Et Pépites De Chocolat (Similarity score: 32.34)
- Tía Rosa Bigote Con Relleno De Cajeta (Similarity score: 32.47)
- Nestle, Kit Kat Chocolate Kit Kat 45g (Similarity score: 33.43)
- Monique Ranou Galette Blé Noir Lardons Chèvre (Similarity score: 34.30)
- Jambon Sec (Similarity score: 34.74)
Ingredients List
- Apple
- Wheat Fiber
- Antioxidant
- E300
- Gelling Agent
- Acid
- Natural Flavouring
- Nut
- Wheat Flour
- Sugar
- Palm Fat
- Water
- Glucose Syrup
- Butterfat
- Modified Corn Starch
- Salt
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)