Parallèles Filets de Hareng
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1088kj (261 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1088kj (261 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 18g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18g |
| Saturated Fat | 5.8g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 27.61904761904762% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 27.6% |
| Saturated Fat Value | 5.8g |
| Score | 5 |
| Sodium | 248mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 248mg |
| Sugars | 0.1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Goodie's,sonstegard Foods Co Frozen Egg Product (Similarity score: 14.39)
- Aile De Poulet Saveur Provencal (Similarity score: 19.69)
- Lustucru Tagliatelles Au Basilic Aux Oeufs Frais (Similarity score: 21.26)
- Landreau Ravioli De Boeuf (Similarity score: 21.53)
- Sapar Usa Hayward Saucisse De Sanglier (Similarity score: 21.66)
- Bonarea Sardinas En Escabeche (Similarity score: 22.21)
- Chicken Breast 4 Kievs (Similarity score: 23.57)
- Premier Tortellini (Similarity score: 23.60)
- Orogel Bastoncini Alla Pizzaiola (Similarity score: 24.25)
- White Pitta Breads (Similarity score: 24.51)
- Armada,almare Tunfisch Filets (Similarity score: 25.04)
- Pasta Nuova Tortelloni Ricotta Épinards (Similarity score: 26.37)
- Pringles Pringles Bbq (Similarity score: 26.40)
- Marinoë Houmous Aux Algues (Similarity score: 26.54)
- Tome Sardines Tome Sardines, Sardines In Olive Oil, Pickle (Similarity score: 27.34)
Ingredients List
- Herring Fillets
- Colza Oil
- Parsley
- Thyme
- Rosemary
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)