Chicken breast 4 Kievs
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1096kj (262 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1096.0kj (262 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 12.5g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 12.5g |
| Saturated Fat | 6.5g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 36.72316384180791% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 36.7% |
| Saturated Fat Value | 6.5g |
| Score | 11 |
| Sodium | 240.0mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240.0mg |
| Sugars | 1.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Iceland Chicken Breast 2 Kievs (Similarity score: 12.78)
- Aile De Poulet Saveur Provencal (Similarity score: 14.77)
- Sapar Usa Hayward Saucisse De Sanglier (Similarity score: 18.10)
- Pasta Nuova Tortelloni Ricotta Épinards (Similarity score: 18.39)
- Goodie's,sonstegard Foods Co Frozen Egg Product (Similarity score: 18.89)
- Lustucru Tagliatelles Au Basilic Aux Oeufs Frais (Similarity score: 21.34)
- Holten Meats Holten Meats, Seasoned Chuck Beef Patties (Similarity score: 22.18)
- Pringles Pringles Bbq (Similarity score: 22.24)
- Tome Sardines Tome Sardines, Sardines In Olive Oil, Pickle (Similarity score: 22.31)
- Grobe Bratwurst (Similarity score: 23.17)
- Parallèles Filets De Hareng (Similarity score: 23.57)
- Landreau Ravioli De Boeuf (Similarity score: 23.79)
- Valley Fine Foods Company Organic Chicken & Mozzarella Ravioli (Similarity score: 23.99)
- Empanada De Pisto Y Atún (Similarity score: 25.20)
- Cheese Pizza Pockets Plant Based Mozzarella And Italian Style Sauce In A Toasted Crust, Cheese Pizza Pockets (Similarity score: 25.21)