Parole Gourmande Orange Bio
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 992kj (238 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 992kj (238 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | 12 |
| Sodium | 9.2mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 9.2mg |
| Sugars | 52g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 52g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- De Nigris Glazé Classic Original (Similarity score: 10.09)
- Migross Glassa All Aceto Balsamico Di Modena (Similarity score: 10.09)
- De Nigris Creme Balsamic 225ml (Similarity score: 10.09)
- Jala Jala Jala Jala, Jalapeno Jelly (Similarity score: 13.10)
- Artisans Du Monde Marmelade Orange (Similarity score: 13.85)
- Marmelade D'orange Saveurs Pain D'epices (Similarity score: 14.73)
- Crema Di Marroni (Similarity score: 15.02)
- Cascadian Farm, Small Planet Foods Inc Cascadian Farm Organic Raspberry Fruit Spread (Similarity score: 15.14)
- Meijer Strawberry, Raspberry, Blueberry & Grape Fruit Spread (Similarity score: 15.14)
- Mosaics Peach Raspberry Fruit Spread (Similarity score: 15.20)
- Marmellata Di Arance (Similarity score: 15.26)
- Fruit Spread (Similarity score: 15.45)
- Prix Crema All Aceto Balsamico (Similarity score: 15.86)
- Ancel Guava Marmalade (Similarity score: 15.99)
- Saveurs Du Vercors Confiture De Châtaigne (Similarity score: 16.28)