Pascoli italiani Crescenza
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1155kj (277 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1155kj (277 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 13g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13g |
| Saturated Fat | 17g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 70.83333333333334% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 70.8% |
| Saturated Fat Value | 17g |
| Score | 11 |
| Sodium | 279.99999999999994mg |
| Sodium Points | 3 |
| Sodium Value | 280mg |
| Sugars | 1.4g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.4g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Feta (Similarity score: 16.66)
- Pascoli Italiani Stracchino (Similarity score: 16.97)
- Mozzarella Di Buffala Campana (Similarity score: 18.25)
- Casino Bio, Casino Ravioli 3 Fromages (Similarity score: 18.80)
- Étoile De Provence Roves Des Garrigues (Similarity score: 19.45)
- Lovilio Mozarella A Fette (Similarity score: 21.45)
- Thiriet Chaussons Aux Pommes (Similarity score: 21.57)
- Nuovo Ravioli Five Cheese (Similarity score: 22.01)
- Ponti Sauce Carbonara (Similarity score: 22.27)
- Les Croisés,e Leclerc, Marque Repère Duo De Billes Fourrées Sucrées (Similarity score: 22.64)
- Soignon Goat's Cheese Honey (Similarity score: 23.36)
- Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 24.12)
- Mozzarella Di Bufala (Similarity score: 24.12)
- Galbani Mozzarella (Similarity score: 24.82)
- Esselunga Top,esselunga (Similarity score: 26.44)