Paso Préfou chèvre & miel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1008kj (241 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1008kj (241 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 6g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6g |
| Saturated Fat | 11g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 52.38095238095239% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 52.4% |
| Saturated Fat Value | 11g |
| Score | 13 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 1.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bombones Sin Azúcar (Similarity score: 14.28)
- Le Crêmet D’anjou Nature (Similarity score: 19.48)
- Bonne Maman Dark Chocolate Crème With A Touch Of Sea Salt (Similarity score: 20.62)
- Jean Roze Jean Rozé Steaks Hachés Pur Bœuf 20% Mg La Barquette De 800 G (Similarity score: 21.16)
- Steak Haché Pur Bœuf (Similarity score: 21.16)
- Jean Roze Viande Hachée 20% Mg 600grs (Similarity score: 21.16)
- Steak Haché 5% (Similarity score: 21.16)
- Dovgan Plombir (Similarity score: 23.43)
- Ravioli Zucca (Similarity score: 23.56)
- Jumbo Rundergehakt (Similarity score: 24.06)
- Gaufrettes Cream Wafers (Similarity score: 25.19)
- Dennree Schmand (Similarity score: 25.55)
- P'tit Louis,savencia P'tit Louis Vache 25 % Enrichi En Calcium Vitamin (Similarity score: 26.13)
- Ibp Inc Tsd Sales And Distribution, Ground Beef Chuck (Similarity score: 26.39)
- Ibp Inc Premium Ground Beef (Similarity score: 26.39)
Ingredients List
- Bread
- Butter
- Salt
- Emulsifier
- Flavouring
- Acidity Regulator
- Colour
- Honey
- Salt
- Pepper
- Water
- Rye Flour
- Salt
- Yeast
- Acidity Regulator
- Vinegar
- Filling
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)