Pandoro
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1234kj (295 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1234kj (295 calories/kcal) |
| Fiber | 2.5 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.5 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 18 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 4.8g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.8g |
| Saturated Fat | 9.2g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 65.71428571428571% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.7% |
| Saturated Fat Value | 9.2g |
| Score | 16 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 20.9g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pays Gourmand Gâteau Basque (Similarity score: 9.65)
- Casa Sibilló Tarta De Queso (Similarity score: 11.54)
- Deliciously Moist White Triple Layer Premium Ice Cream Cake With Rich, Creamy Vanilla Ice Cream, White + Vanilla (Similarity score: 18.55)
- Pain Aux Raisins (Similarity score: 18.81)
- 6 Pains Aux Raisins Les 3 Meuniers (Similarity score: 19.43)
- Hafner Millefeuille (Similarity score: 20.37)
- Pains Aux Raisins Aop X 2 (Similarity score: 20.63)
- Pains Aux Raisins (Similarity score: 20.63)
- Pains Aux Raisins (Similarity score: 20.63)
- Leclerc Pain Au Raisin Leclerc (Similarity score: 20.63)
- Pains Aux Raisins (Similarity score: 22.48)
- Specialty Bakers Llc Specialty Bakers, Pumpkin Whipped Creme Pie (Similarity score: 22.68)
- Cookies & Cream Ice Cream Cake (Similarity score: 22.74)
- Chausson Aux Pommes U (Similarity score: 23.23)
- Pasteis De Nata (Similarity score: 23.36)