Pasteis De Nata X6
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1222kj (293 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1222kj (293 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 4.2g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.2g |
| Saturated Fat | 6.8g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 48.57142857142857% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 48.6% |
| Saturated Fat Value | 6.8g |
| Score | 15 |
| Sodium | 167.99999999999997mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 168mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Millefeuille (Similarity score: 6.24)
- Hacendado Helado De Nata Galletas (Similarity score: 13.87)
- Homemade, United Dairy Farmers Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 15.73)
- Loison Panettone (Similarity score: 15.81)
- Marie Callenders Strawberry Rhubarb Pie, 37 Oz (Similarity score: 16.53)
- Claim Jumper Strawberry Rhubarb Pie, 37 Oz (Similarity score: 16.53)
- Délice Des Saisons,labeyrie Traiteur Surgelés Choux À La Crème Pâtissière À La Vanille (Similarity score: 23.16)
- Original Premium Cheesecake Ice Cream (Similarity score: 24.76)
- Markets Of Meijer Blueberry Pie, Blueberry (Similarity score: 24.83)
- Strawberry Rhubarb Streusel Pie (Similarity score: 25.94)
- Cafe Jacqueline Mini Custard Filled Iced Eclairs (Similarity score: 26.10)
- Mini Custard Filled Iced Eclairs (Similarity score: 26.10)
- Double Chocolate Chip (Similarity score: 26.19)
- Key Lime Premium Key Lime Cheesecake Ice Cream With A Signature Cream Cheese Blend, Sour Cream And Graham Swirls (Similarity score: 26.58)
- Handmade Real Foods Apple Brioche Bread Pudding (Similarity score: 26.63)