Markets Of Meijer Blueberry pie, blueberry
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1213kj (290 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1213kj (290 calories/kcal) |
| Fiber | 2.4 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 3.0303030303030303 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 3 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 2 |
| Proteins | 2.42g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.42g |
| Saturated Fat | 6.45g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 44.421487603305785% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 44.4% |
| Saturated Fat Value | 6.5g |
| Score | 11 |
| Sodium | 177mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 177mg |
| Sugars | 15.32g |
| Sugars Points | 3 |
| Sugars Value | 15.32g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Markets Of Meijer Strawberry Rhubarb Pie, Strawberry Rhubarb (Similarity score: 8.15)
- Cafe Jacqueline Mini Custard Filled Iced Eclairs (Similarity score: 11.98)
- Mini Custard Filled Iced Eclairs (Similarity score: 11.98)
- Cherry Pie, Cherry (Similarity score: 12.63)
- The Fillo Factory Inc Strudel (Similarity score: 13.46)
- Claim Jumper Strawberry Rhubarb Pie, 37 Oz (Similarity score: 18.06)
- Marie Callenders Strawberry Rhubarb Pie, 37 Oz (Similarity score: 18.06)
- Handmade Real Foods Apple Brioche Bread Pudding (Similarity score: 18.70)
- Sl Pie (Similarity score: 19.71)
- Bonerts Apple Pie (Similarity score: 20.93)
- Peach Pie (Similarity score: 21.09)
- Loison Panettone (Similarity score: 22.97)
- Pasteis De Nata X6 (Similarity score: 24.83)
- 3 Fellers Pumpkin Pie (Similarity score: 25.80)
- Dean's Superscoops Wafers Sandwiches (Similarity score: 26.01)
Ingredients List
- Filling
- Canola Oil
- Crust
- E375
- Reduced Iron
- Thiamin Mononitrate
- E101
- Folic Acid
- Palm And Soybean And Canola Oil Shortening
- Water
- Sugar
- Water
- Salt
- Dextrose
- E281
- E920
- Wash
- Maltodextrins
- E150a
- Modified Corn Starch
- E330
- Cellulose Gel
- Fructose
- E414
- E406
- E202
- E211
- Sugar
- Modified Starch
- E330
- Salt
- E202
- Soya Bean
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)