Pate de campagne au gris de Meuse
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1063kj (255 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1063kj (255 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 19g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 19g |
| Saturated Fat | 7.6g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 39.175257731958766% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 39.2% |
| Saturated Fat Value | 7.6g |
| Score | 12 |
| Sodium | 189.2mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 189.2mg |
| Sugars | 0.76g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.76g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Carrefour,carrefour Premier Prix Haché Au Boeuf* (Similarity score: 15.35)
- Chop House Angus Sirloin Steak Burger (Similarity score: 15.39)
- Elivia Professionnels,elivia Égrené Au Bœuf (Similarity score: 16.10)
- Charal 4 Hachés De Bœuf Et Sachet D'assaisonnement Spécial Grillades (Similarity score: 17.72)
- Charal Barbecue 4 Hachés De Boeuf & Sachet D'assaisonnement Spécial Grillades (Similarity score: 17.72)
- Rillettes De Maquereau À La Moutarde À L'ancienne (Similarity score: 19.85)
- Del Giudice, Centrale Del Latte Di Brescia Mozzarelle (Similarity score: 19.99)
- Sanitex Hamburguesa (Similarity score: 22.02)
- U Poitrine De Porc Tranchée Barbecue (Similarity score: 24.48)
- Toastiligne (Similarity score: 27.41)
- Gallo Triangulos Con Berenjena Tomate & Calabacin (Similarity score: 27.55)
- Artisanal Small Batch Ravioli Pasta (Similarity score: 27.66)
- Coquelicot Provence Ravioli Chèvre Et Ciboulette (Similarity score: 28.11)
- Arancini, Black Rice (Similarity score: 28.38)
- La Vie Claire Ravioli Chevre Ciboulette (Similarity score: 28.61)