Charal Barbecue 4 Hachés de Boeuf & Sachet d'assaisonnement spécial grillades
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1055kj (253 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1055kj (253 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 18g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 18g |
| Saturated Fat | 9.3g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 46.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 46.5% |
| Saturated Fat Value | 9.3g |
| Score | 14 |
| Sodium | 184mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 184mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Charal 4 Hachés De Bœuf Et Sachet D'assaisonnement Spécial Grillades (Similarity score: 0.00)
- Carrefour,carrefour Premier Prix Haché Au Boeuf* (Similarity score: 11.80)
- Pate De Campagne Au Gris De Meuse (Similarity score: 17.72)
- Chop House Angus Sirloin Steak Burger (Similarity score: 18.88)
- U Poitrine De Porc Tranchée Barbecue (Similarity score: 19.54)
- Del Giudice, Centrale Del Latte Di Brescia Mozzarelle (Similarity score: 24.27)
- Sanitex Hamburguesa (Similarity score: 24.50)
- Rillettes De Maquereau À La Moutarde À L'ancienne (Similarity score: 25.66)
- Elivia Professionnels,elivia Égrené Au Bœuf (Similarity score: 26.99)
- Hacendado Crepes (Similarity score: 27.00)
- Chicken Thighs (Similarity score: 27.11)
- Armenian Yogurt Dip (Similarity score: 27.21)
- Thiriet Feuilleté Au Saumon (Similarity score: 27.56)
- Maître Coq Pintade Farcie Aux Figues Et Au Foie Gras De Canard (Similarity score: 27.68)
- La Vie Claire Ravioli Chevre Ciboulette (Similarity score: 27.95)
Ingredients List
- Natural Flavouring
- Coriander
- Salt
- Pepper
- Sweet Peppers
- Pink Peppercorn
- Garlic
- Colza Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)