Rillettes de Maquereau à la moutarde à l'ancienne
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1063kj (255 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1063kj (255 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 15g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 15g |
| Saturated Fat | 9.3g |
| Saturated Fat Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio | 46.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 46.5% |
| Saturated Fat Value | 9.3g |
| Score | 14 |
| Sodium | 200mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 200mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Elivia Professionnels,elivia Égrené Au Bœuf (Similarity score: 9.01)
- Del Giudice, Centrale Del Latte Di Brescia Mozzarelle (Similarity score: 10.13)
- Valle Amato Srl Provola Di Latte (Similarity score: 18.89)
- Pate De Campagne Au Gris De Meuse (Similarity score: 19.85)
- Mozzarella Senza Lattosio (Similarity score: 20.12)
- Sanitex Hamburguesa (Similarity score: 21.97)
- Chop House Angus Sirloin Steak Burger (Similarity score: 23.51)
- Isla Mondial Saucisses Hot Dog (Similarity score: 23.82)
- Carrefour,carrefour Premier Prix Haché Au Boeuf* (Similarity score: 24.08)
- Meatball Marinara Sub (Similarity score: 25.03)
- Food Club Artificially Flavored Vanilla No Sugar Added Ice Cream Between Chocolate Wafers Sandwiches, Vanilla (Similarity score: 25.48)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 25.48)
- Vanilla Ice Cream Sandwiches, Vanilla (Similarity score: 25.48)
- Charal Barbecue 4 Hachés De Boeuf & Sachet D'assaisonnement Spécial Grillades (Similarity score: 25.66)
- Charal 4 Hachés De Bœuf Et Sachet D'assaisonnement Spécial Grillades (Similarity score: 25.66)