Pates fraiches
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1230kj (294 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1230kj (294 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 11g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -2 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 0.10000000149012g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Melvit Bulgur Kasza Zvermicelli(with Vermicelli) (Similarity score: 19.61)
- Home Style Pasta, Linguine (Similarity score: 21.15)
- Fettuccine (Similarity score: 21.15)
- Home Style Pasta (Similarity score: 21.15)
- Spinach (Similarity score: 23.76)
- Whole Foods Market, Severino Pasta Mfg Whole Foods Market, Tricolor Linguine (Similarity score: 23.76)
- Compal Concentrado Tomate Bisnaga (Similarity score: 23.99)
- Sacla Sacla Italia Pesto Alla Genovese Basil Sauce (Similarity score: 24.99)
- Leclerc Filet De Merlan (Similarity score: 25.66)
- La Sélection Des Comptoirs Boisson Vegetale De Riz Et D Amande (Similarity score: 28.07)
- Green & Yellow Pasta, Tagliatelle (Similarity score: 30.28)
- Paysan Breton La Crème Fraîche Épaisse (Similarity score: 32.05)
- 300g Papardelle Antica (Similarity score: 32.08)
- Antica Pasteria 300g Linguine Antica (Similarity score: 32.88)
- Sarchio Wheat Bran (Similarity score: 34.86)