Fettuccine
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1238kj (296 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1238kj (296 calories/kcal) |
| Fiber | 2.8 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 7 |
| Proteins | 11.27g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.27g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -4 |
| Sodium | 28mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 28mg |
| Sugars | 1.41g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.41g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Home Style Pasta (Similarity score: 0.00)
- Home Style Pasta, Linguine (Similarity score: 0.00)
- Spinach (Similarity score: 12.98)
- Whole Foods Market, Severino Pasta Mfg Whole Foods Market, Tricolor Linguine (Similarity score: 12.98)
- Pates Fraiches (Similarity score: 21.15)
- Melvit Bulgur Kasza Zvermicelli(with Vermicelli) (Similarity score: 23.88)
- Sarchio Wheat Bran (Similarity score: 25.45)
- Compal Concentrado Tomate Bisnaga (Similarity score: 27.38)
- Biothentic Pois Cassés Verts (Similarity score: 30.13)
- Markal Lingots Blancs De Vendée (Similarity score: 30.52)
- Bulgur With Peas, Corn, Mango & Black Beans (Similarity score: 31.00)
- Sacla Sacla Italia Pesto Alla Genovese Basil Sauce (Similarity score: 31.42)
- Green & Yellow Pasta, Tagliatelle (Similarity score: 31.94)
- Cocos Blancs (Similarity score: 31.97)
- El Quijote Crema De Turrón (Similarity score: 32.26)
Ingredients List
- Durum Wheat Flour
- Egg
- Water
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)