Pavé de saumon
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 849kj (203 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 849kj (203 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 19g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 19g |
| Saturated Fat | 2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 14.184397163120568% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 14.2% |
| Saturated Fat Value | 2g |
| Score | -2 |
| Sodium | 40mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 40mg |
| Sugars | 0.05g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Filetto Di Salmone Con Pelle (Similarity score: 3.26)
- Lomo De Salmon Noruego (Similarity score: 5.66)
- Friusa Lomo De Salmon (Similarity score: 5.66)
- Pavés De Saumon Atlantique Surgelés (Similarity score: 5.96)
- Auchan Bio 2 Pavés De Saumon Atlantique (Similarity score: 5.96)
- Pavés De Saumon Atlantique Bio Naturamie (Similarity score: 5.96)
- Paves De Saumon (Similarity score: 5.96)
- Edeka Lachsfilet Bio (Similarity score: 5.96)
- Saumon Sans Peau (Similarity score: 5.96)
- Laschinger,lidl Lachsfilet Mit Haut (Similarity score: 6.53)
- Saumon Norvégien (Similarity score: 7.08)
- Picard 2 Pavés De Saumon Atlantique (Similarity score: 7.60)
- Panapesca Filetti Di Salmone (Similarity score: 7.98)
- Migros Filets De Saumon Atlantique (Similarity score: 8.70)
- Vegetalia Tempeh De Soja (Similarity score: 8.85)