Atlantic Salmon Fillet Portions
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 852kj (204 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 852kj (204 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20.35g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20.35g |
| Saturated Fat | 3.1g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 23.360964581763376% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 23.4% |
| Saturated Fat Value | 3.1g |
| Score | 0 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Atlantic Salmon On A Cedar Plank (Similarity score: 2.87)
- Atlantic Salmon Fillet Portions (Similarity score: 4.00)
- Wellsley Farms Farm Raised Atlantic Salmon (Similarity score: 8.74)
- Findus Pavés Saumon Atlantique Asc (Similarity score: 9.98)
- Atlantic Salmon (Similarity score: 10.52)
- Eismann Lachsfilet (Similarity score: 11.05)
- Pelican, Migros Saumon (Similarity score: 12.39)
- Real Lachsfilet Ohne Haut (Similarity score: 12.75)
- Chicken Paws (Similarity score: 14.78)
- Filet De Canard (Similarity score: 15.74)
- Monoprix Filet De Canard (Similarity score: 15.74)
- Filet De Canard (Similarity score: 15.74)
- Filet De Canard (Similarity score: 15.74)
- Pavillon France Filets De Maquereaux Surgelés (Similarity score: 16.90)
- Casino Pavé De Saumon (Similarity score: 18.10)