Atlantic salmon on a cedar plank
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 854kj (205 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 854kj (205 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 20.42g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 20.42g |
| Saturated Fat | 3.17g |
| Saturated Fat Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio | 23.692077727952167% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 23.7% |
| Saturated Fat Value | 3.2g |
| Score | 0 |
| Sodium | 60mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 60mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Atlantic Salmon Fillet Portions (Similarity score: 2.87)
- Atlantic Salmon Fillet Portions (Similarity score: 2.87)
- Wellsley Farms Farm Raised Atlantic Salmon (Similarity score: 6.00)
- Atlantic Salmon (Similarity score: 7.93)
- Eismann Lachsfilet (Similarity score: 9.25)
- Findus Pavés Saumon Atlantique Asc (Similarity score: 12.78)
- Chicken Paws (Similarity score: 13.14)
- Pelican, Migros Saumon (Similarity score: 14.98)
- Real Lachsfilet Ohne Haut (Similarity score: 15.57)
- Monoprix Coeurs De Filet De Saumon, Sans Arêtes, Surgelés (Similarity score: 17.26)
- Casino Pavé De Saumon Atlantique Surgelé (Similarity score: 17.26)
- Casino Pavé De Saumon (Similarity score: 17.26)
- Charal Tournedos Dans Le Filet (Similarity score: 17.35)
- Charal Tournedos Dans Le Filet Viande Bovine A Griller (Similarity score: 17.35)
- Filet De Canard (Similarity score: 17.40)
Ingredients List
- Atlantic Salmon
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)