Pays Gourmand Gâteau Basque
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1238kj (296 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1238kj (296 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.8g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.8g |
| Saturated Fat | 6.7g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 67% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 67% |
| Saturated Fat Value | 6.7g |
| Score | 16 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 23g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Pandoro (Similarity score: 9.65)
- Casa Sibilló Tarta De Queso (Similarity score: 12.49)
- Hafner Millefeuille (Similarity score: 16.02)
- Deliciously Moist White Triple Layer Premium Ice Cream Cake With Rich, Creamy Vanilla Ice Cream, White + Vanilla (Similarity score: 17.07)
- Toupargel Gâteau Basque (Similarity score: 19.04)
- Pain Aux Raisins (Similarity score: 20.16)
- Rewe Feinkost Pastéis De Nata (Similarity score: 21.62)
- Cookies & Cream Ice Cream Cake (Similarity score: 21.95)
- Pains Aux Raisins Aop X 2 (Similarity score: 22.51)
- Leclerc Pain Au Raisin Leclerc (Similarity score: 22.51)
- Pains Aux Raisins (Similarity score: 22.51)
- Pains Aux Raisins (Similarity score: 22.51)
- 6 Pains Aux Raisins Les 3 Meuniers (Similarity score: 24.62)
- Specialty Bakers Llc Specialty Bakers, Pumpkin Whipped Creme Pie (Similarity score: 25.10)
- Chausson Pomme (Similarity score: 25.73)
Ingredients List
- Water
- Salt
- Natural Sour Almond Flavouring
- Colour
- Wheat Flour
- Sugar
- Butter
- Raising Agent
- E500
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)