Pernigotti Gli originali
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 845kj (202 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 845kj (202 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 7.5g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.5g |
| Saturated Fat | 5.8g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 64.44444444444444% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 64.4% |
| Saturated Fat Value | 5.8g |
| Score | 11 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 22g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Simply Crafted Vanilla Bean Made With Sweet Cream (Similarity score: 7.29)
- Simply Crafted Rich Cream And Heavenly Vanilla (Similarity score: 7.29)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 8.08)
- Premium Ice Cream (Similarity score: 8.08)
- Coop Cafe De Comlombie Creme Glacee (Similarity score: 8.17)
- Ice Cream (Similarity score: 8.46)
- Esselunga Gelato Alla Panna (Similarity score: 9.37)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 9.69)
- The Kroger Co Ice Cream (Similarity score: 10.02)
- The Kroger Co Party Pail Ice Cream (Similarity score: 10.02)
- Flavored Ice Cream (Similarity score: 10.30)
- Good & Delish Ice Cream (Similarity score: 10.36)
- Kemps Chocolate Marshmallow Reduced Fat Ice Cream (Similarity score: 10.41)
- Breyers, Unilever Chocolate With Chocolatey Crunchies Between Two Layers Of Vanilla Layered Dessert Light Ice Cream Cake, Chocolate (Similarity score: 10.51)
- The Kroger Co Ice Cream (Similarity score: 10.56)