Perrin Ravioli
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1013kj (243 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1013kj (243 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 13.2g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13.2g |
| Saturated Fat | 2.4g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 28.915662650602407% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 28.9% |
| Saturated Fat Value | 2.4g |
| Score | 1 |
| Sodium | 176mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 176mg |
| Sugars | 1.2g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.2g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Mommy Mommy's Meal (Similarity score: 16.09)
- La Vieira Chicharrillo En Escabeche (Similarity score: 16.79)
- Ibp Inc Reduced Fat Ground Pork (Similarity score: 16.93)
- Pork Reduced Fat Ground Pork (Similarity score: 16.93)
- Brandenburger Hefeklöße (Similarity score: 22.29)
- Pain Libanais (Similarity score: 22.79)
- Orijin Bagels Surgelés (Similarity score: 23.29)
- Marina Azul Atun En Aceite De Oliva Extra Virgen (Similarity score: 23.92)
- Tortellini Boeuf (Similarity score: 24.47)
- Crustarmor Rillettes De Sardine À La Créole (Similarity score: 24.74)
- Gutbio Arroz Basmati Con Lentejas Y Verduras (Similarity score: 26.20)
- Bistro Protein Snack Break (Similarity score: 27.22)
- Valley Fine Foods Company Spinach & Cheese Ravioli (Similarity score: 27.72)
- Nat & Vie,marque Repère Panés Gourmands Recette Libanaise (Similarity score: 28.29)
- Great Value Sirloin Philly Steak (Similarity score: 28.44)