Tortellini boeuf
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1004kj (240 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 1004kj (240 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 8.5714g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 8.57g |
| Saturated Fat | 1.7143000000000002g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 23.07702662682067% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 23.1% |
| Saturated Fat Value | 1.7g |
| Score | 0 |
| Sodium | 188.5714mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 188.6mg |
| Sugars | 2.2857g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 2.29g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Brandenburger Hefeklöße (Similarity score: 15.19)
- Mommy Mommy's Meal (Similarity score: 15.83)
- Crustarmor Rillettes De Sardine À La Créole (Similarity score: 19.59)
- Findus Dagens,findus Findus Dagens Fish & Chips (Similarity score: 21.83)
- Portillo Pan Rústico Cortado (Similarity score: 22.04)
- Bistro Protein Snack Break (Similarity score: 22.22)
- Harvest Basket Curly Fries (Similarity score: 23.00)
- Lance Cookie Sandwiches Peanut Butter Nekot (Similarity score: 23.42)
- Harvest Basket Curlies (Similarity score: 23.60)
- Food For Life, Food For Life Baking Co Inc Food For Life, Genesis 1:29, Sprouted Whole Grain English Muffins (Similarity score: 23.88)
- Frankly Fresh Artisan Style Chunky Potato Salad (Similarity score: 24.26)
- Perrin Ravioli (Similarity score: 24.47)
- Mejillones Escabeche Gigantes 15 20 Piezas (Similarity score: 24.99)
- Nat & Vie,marque Repère Panés Gourmands Recette Libanaise (Similarity score: 25.07)
- Hummus Cocktail Sriracha (Similarity score: 25.87)