Personal pizza crust
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1296kj (310 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1296kj (310 calories/kcal) |
| Fiber | 2.8169014084507 |
| Fiber Points | 3 |
| Fiber Value | 2.82 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 3 |
| Positive Points | 8 |
| Proteins | 9.8591549295775g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 9.86g |
| Saturated Fat | 0g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 0% |
| Saturated Fat Ratio Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio Value | 0% |
| Saturated Fat Value | 0g |
| Score | -5 |
| Sodium | 77.464788732396mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 77.5mg |
| Sugars | 4.2253521126761004g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 4.23g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Harris Teeter Cashewmilk, Unsweetened (Similarity score: 21.78)
- Stonewall Kitchen Fiesta Chicken Soup Mix (Similarity score: 22.60)
- Raley's Twin Pack Fire Roasted Thin Pizza Crust (Similarity score: 28.91)
- Target Brands Inc Fite Roasted Thin Square Pizza Crust (Similarity score: 28.91)
- Fire Roasted Bake And Serve Flatbread, Fire Roasted (Similarity score: 28.91)
- Dynasty, Jfc International Inc Dynasty, Tempura (Similarity score: 29.38)
- Tortiglioni 25 (Similarity score: 29.45)
- Farce A Tomate (Similarity score: 32.07)
- Heinen's Farro, An Ancient Strain Of Cultivated Wheat (Similarity score: 32.79)
- Kroger, The Kroger Co Ancient Grains Farro Wheat (Similarity score: 32.79)
- Hy Vee Farro (Similarity score: 32.79)
- Monoprix,monoprix Gourmet Pain Aux Noix (Similarity score: 33.48)
- El Granero Integral Semillas De Canihua (Similarity score: 33.91)
- El Maragato Legumbres De León (Similarity score: 33.92)
- Frontier Frontier, Taco Seasoning (Similarity score: 34.08)