Pesto fusilli pasta
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1046kj (250 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1046kj (250 calories/kcal) |
| Fiber | 2.3 |
| Fiber Points | 2 |
| Fiber Value | 2.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | b |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 6 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 6.33g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.33g |
| Saturated Fat | 3g |
| Saturated Fat Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio | 23.677979479084453% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 23.7% |
| Saturated Fat Value | 3g |
| Score | 1 |
| Sodium | 107mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 107mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Naturally Hoegrown Food Ltd Hatdbite Honey Dijon Handcrafted Style Chips (Similarity score: 12.34)
- Sardinillas En Aceite De Oliva Reducido En Sal (Similarity score: 24.24)
- Rugen Fisch Ag Rugen Fisch, Mackerel Fillets In Tomato Sauce (Similarity score: 25.51)
- Diquesi Ensalada Lorena Con Queso De Cabra (Similarity score: 26.69)
- Tilapia Signature Cuts (Similarity score: 27.40)
- Victoria Victoria, Mediterranean Sun Dried Tomatoes With Pure Olive Oil (Similarity score: 27.49)
- Victoria Victoria, Julienne Cut Sun Dried Tomatoes For Salads & Cooking (Similarity score: 28.66)
- Rugen Fisch Ag Rugen Fisch, Herring Fillets In Horseradish Sauce (Similarity score: 29.40)
- Kaskarot Sardines A L'huile D'olive (Similarity score: 30.72)
- Dukan Pepitas De Salvado De Avena Sabor Caramelo (Similarity score: 30.76)
- Bimbo Pan Integral (Similarity score: 31.04)
- Bjorg Filet De Truite Au Citron Et À L'aneth (Similarity score: 32.55)
- Arizona, Denmark Foods Arizona Fresh Diced Pork Marinated With Citrus Juices (Similarity score: 33.33)
- De Angelis Piu Voglia Tortelloni Al Radicchio (Similarity score: 33.54)
- Mccain Mccain Roast Potatoes (Similarity score: 33.76)
Ingredients List
- Cooked Pasta
- Pesto
- Inulin
- Salt
- Sunflower Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)