Sardinillas en aceite de oliva reducido en sal
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1054kj (252 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1054.0kj (252 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 11.8g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.8g |
| Saturated Fat | 5.5g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 24.229074889867842% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 24.2% |
| Saturated Fat Value | 5.5g |
| Score | 4 |
| Sodium | 120.0mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 120.0mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Rugen Fisch Ag Rugen Fisch, Herring Fillets In Horseradish Sauce (Similarity score: 16.29)
- Bimbo Pan Integral (Similarity score: 17.74)
- Kaskarot Sardines A L'huile D'olive (Similarity score: 18.26)
- Potato Skins (Similarity score: 19.27)
- Pesto Fusilli Pasta (Similarity score: 24.24)
- Diquesi Ensalada Lorena Con Queso De Cabra (Similarity score: 25.65)
- Steak & Ale Pie (Similarity score: 27.57)
- De Angelis Piu Voglia Tortelloni Al Radicchio (Similarity score: 28.31)
- Gelee De Piment D'espelette (Similarity score: 28.61)
- Satispie Apple Pie (Similarity score: 33.06)
- Naturally Hoegrown Food Ltd Hatdbite Honey Dijon Handcrafted Style Chips (Similarity score: 33.22)
- Tilapia Signature Cuts (Similarity score: 33.26)
- A Churrusquiña Sardinillas En Aceite De Oliva (Similarity score: 33.66)
- A Churrusquiña Sardinas En Aceite De Oliva (Similarity score: 33.66)
- Dippin' Stix Dippin' Stix, Sliced Apples, Peanut Butter & Chocolate (Similarity score: 34.92)