Petit Navire Filets de maquereaux à poêler
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1072kj (257 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1072kj (257 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 9 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 21g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 21g |
| Saturated Fat | 4.9g |
| Saturated Fat Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio | 25.789473684210527% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25.8% |
| Saturated Fat Value | 4.9g |
| Score | 4 |
| Sodium | 268mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 268mg |
| Sugars | 0.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Cocotte Gourmet Terrine De Magret De Canard (Similarity score: 18.66)
- Conserverie Gonidec,les Mouettes D’arvor Sardines À L’huile D’olive Et Au Citron Bio (Similarity score: 18.90)
- Lord Nelson,fjord Sardinenfiletd (Similarity score: 19.19)
- Le Trésor Des Dieux Sardines À L'huile D'olive Curcuma Gingembre Poivre Noir (Similarity score: 20.30)
- Sandwich (Similarity score: 20.94)
- Filetti Di Sardina Delicius 120 G (Similarity score: 21.44)
- P'tites Vendéennes 8 À 12 Sardines (Similarity score: 24.34)
- Le Trésor Des Dieux Sardines Huile Végétale (Similarity score: 24.34)
- Le Trésor Des Dieux Les Dieux, Sardines A L'huile Vegetale, Les 2 Boites De (Similarity score: 24.34)
- Le Trésor Des Dieux Les Dieux Sardines À L'huile Végétale (Similarity score: 24.34)
- Sardines Huile Les Dieux Gendreau Lot 2x1 10 (Similarity score: 24.34)
- Les Dieux Sardine Huile Vegeta Les Dieux 1 3 (Similarity score: 24.34)
- Les Sens Du Terroir Sardines De Bretagne À L'huile D'olive Vierge Extra (Similarity score: 24.40)
- La Belle Iloise Sardine À La Tomate Et À L'huile D'olive Vierge (Similarity score: 24.91)
- Les Dieux Sardine Huile Les Dieux 3x1 15 (Similarity score: 27.03)
Ingredients List
- Fish
- Pink Peppercorn
- Salt
- Thyme
- Paprika
- Pepper
- Hot Chili Peppers
- Colza Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)