Cocotte Gourmet Terrine de Magret de Canard
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1084kj (260 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1084kj (260 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 17g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17g |
| Saturated Fat | 5.5g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 28.947368421052634% |
| Saturated Fat Ratio Points | 4 |
| Saturated Fat Ratio Value | 28.9% |
| Saturated Fat Value | 5.5g |
| Score | 5 |
| Sodium | 268mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 268mg |
| Sugars | 1.7g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.7g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Tortellini Boeuf (Similarity score: 18.13)
- Petit Navire Filets De Maquereaux À Poêler (Similarity score: 18.66)
- Quest Thin Crust Pizza Supreme (Similarity score: 20.52)
- Tuscan Veggie Sausage (Similarity score: 21.66)
- Tortellini Boeuf (Similarity score: 24.33)
- Valley Fine Foods Company Italian Sausage Ravioli, Italian Sausage (Similarity score: 25.07)
- Pepperidge Farm Pepperidge Farm, 100% Whole Wheat Bread (Similarity score: 25.93)
- Rillettes De Sardine Au Piment D D'espelette (Similarity score: 26.42)
- Home Fresh Foods Turkey And Bacon Club On Multigrain (Similarity score: 27.13)
- La Belle Iloise Emietté De Sardine Aubergines, Aïl Et Basilic (Similarity score: 27.29)
- La Belle Iloise Emietté De Sardine Aubergines, Aïl Et Basilic (Similarity score: 27.29)
- Margaritaville Calypso Coconut Shrimp (Similarity score: 27.30)
- Carrefour Mini Empanadillas De Atún Y Bonito (Similarity score: 27.95)
- White Beans In Vinegar And Oil (Similarity score: 28.27)
- Gorton's Fish Sticks (Similarity score: 28.55)