Fresh & Easy Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1033kj (247 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1033kj (247 calories/kcal) |
| Fiber | 1.3 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.3 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.9g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.9g |
| Saturated Fat | 7.79g |
| Saturated Fat Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio | 66.63815226689479% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.6% |
| Saturated Fat Value | 7.8g |
| Score | 13 |
| Sodium | 72.13600000000001mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 72.1mg |
| Sugars | 22.08g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 22.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Oriental Market Dorayaki De Crema Y Fresa (Similarity score: 5.95)
- Toupargel Tarte Tatin (Similarity score: 7.37)
- Lody Jak Dawniej,bracia Koral Lody Caffe Latte (Similarity score: 10.25)
- Haägen Dazs Haagen Dazs Extraaz Cookie Douglas Dynamo (Similarity score: 10.94)
- Rich Products Corporation Ice Cream Cake (Similarity score: 11.02)
- Real Premium Caramel Crave Ice Cream, Caramel Crave (Similarity score: 11.30)
- Al Gelato Chicago Gelato (Similarity score: 11.57)
- Ice Cream (Similarity score: 11.95)
- Alden's Organic Dough Yeah Cookie Fudge Ice Cream (Similarity score: 11.97)
- Homemade Premium Quality Ice Cream (Similarity score: 12.44)
- Fazer,pingviini Domino (Similarity score: 12.51)
- Haagen Dazs Dark Chocolate And Almonds (Similarity score: 12.60)
- Picard Only Love Crème Glacée Chocolat Vanille (Similarity score: 12.83)
- Ben & Jerry's Chocolate Fudge Brownie (Similarity score: 12.90)
- Ice Cream (Similarity score: 13.19)
Ingredients List
- Milk
- E412
- Cream
- Sugar
- Bing Cherries
- Dark Chunks
- Corn Syrup
- Egg Yolk
- Natural Flavouring
- E410
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)