Rich Products Corporation Jon Dongire, Dark Cherry Swirl Cheesecake
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1205kj (289 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1205kj (289 calories/kcal) |
| Fiber | 0.8 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.8 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 16 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 7.58g |
| Proteins Points | 4 |
| Proteins Value | 7.58g |
| Saturated Fat | 6.06g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 50% |
| Saturated Fat Ratio Points | 7 |
| Saturated Fat Ratio Value | 50% |
| Saturated Fat Value | 6.1g |
| Score | 16 |
| Sodium | 220mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 220mg |
| Sugars | 25g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 25g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Bonert's Slice Of Pie, 8" Pumpkin Pie (Similarity score: 10.12)
- Millefeuilles (Similarity score: 12.25)
- Purple Cow Mint Chocolate Chip Ice Cream With Chocolate Wafers Sandwiches (Similarity score: 14.03)
- Mint Chocolate Chip Reduced Fat Ice Cream With Chocolate Wafers Sandwiches, Mint Chip (Similarity score: 15.23)
- Biltmore Vanilla Bean Cheesecake (Similarity score: 16.50)
- Greek Yogurt Cheese Cake (Similarity score: 17.73)
- Kroger, The Kroger Co Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 18.31)
- High Road Craft Ice Cream Blvd, Ice Cream, Praline Almond (Similarity score: 18.40)
- Gateau Aux Pommes À La Vanille (Similarity score: 18.47)
- Mini Guava Filled Croissants (Similarity score: 19.08)
- Jon Donaire Deliciously Moist White Triple Layer Cake With Rich (Similarity score: 20.10)
- Old Fashioned Strawberry Pie (Similarity score: 22.50)
- Philadelphia,milka,philadelphia Fantasie,mondelez Philadelphia Mit Milka (Similarity score: 22.51)
- Ice Cream Salted Caramel Butter Pecan (Similarity score: 22.52)
- Mini Tropéziennes (Similarity score: 23.12)
Ingredients List
- Low Fat Greek Style Yogurt
- Egg
- Margarine
- Contains Less Than 2% Of The Following
- Graham Flour
- Brown Sugar
- Honey
- Rice Flour
- Lactic Ferments
- Corn Starch
- Salt
- Sugar
- E428
- E410
- Lemon Juice Concentrate
- Natural Flavouring
- E471
- Natural And Artificial Flavouring
- To Preserve Freshness
- E472e
- E330
- E500ii
- Skimmed Milk
- Cinnamon
- E415
- Colour
- Colored With Apocarotenal
- Milk
- Cream Cheese
- Cherry
- Corn Syrup
- Palm Oil
- Wheat Flour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)