Right Start Banana Mini Muffin Loaf
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1248kj (299 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1248kj (299 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.5088g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.51g |
| Saturated Fat | 1.7544g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 16.666825000237502% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.7% |
| Saturated Fat Value | 1.8g |
| Score | 11 |
| Sodium | 228.07019999999997mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 228.1mg |
| Sugars | 26.3158g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 26.32g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Sweet City Sweet City, Black & White Cookie (Similarity score: 17.53)
- La Filo Bizcochos De Soletilla Lafilo (Similarity score: 17.74)
- Alipende Bizcochos De Soletilla (Similarity score: 18.18)
- La Filo Bizcochos Soletilla (Similarity score: 18.79)
- Lapasion Plum Cake Integral (Similarity score: 19.40)
- La Filo Bizcochos De Soletilla (Similarity score: 20.29)
- Rocky Mountain Pies Mince Lattice Pie (Similarity score: 22.24)
- Beignet Pomme (Similarity score: 22.44)
- Marketside Marketside, Vinaigrette, Raspberry (Similarity score: 23.65)
- Barbara’s Puffins (Similarity score: 24.32)
- La Dulcera Toledana Bizcochos Soletilla (Similarity score: 24.57)
- Crêpes De Froment (Similarity score: 26.38)
- American Classic Chocolate Whole Ring Cake (Similarity score: 27.69)
- Brossard Brossard Mon Pain D Epices Special Foie Gras Edit Limitee (Similarity score: 29.72)
- Veganic Sprouted Brown Rice Cacao Crisps (Similarity score: 29.74)