La Dulcera Toledana Bizcochos soletilla
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1234kj (295 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1234kj (295 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 6.31g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 6.31g |
| Saturated Fat | 0.68g |
| Saturated Fat Points | 0 |
| Saturated Fat Ratio | 25.278810408921938% |
| Saturated Fat Ratio Points | 3 |
| Saturated Fat Ratio Value | 25.3% |
| Saturated Fat Value | 0.7g |
| Score | 11 |
| Sodium | 224.00000000000003mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 224mg |
| Sugars | 28.31g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 28.31g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- La Filo Bizcochos De Soletilla (Similarity score: 5.66)
- La Filo Bizcochos Soletilla (Similarity score: 13.95)
- La Filo Bizcochos De Soletilla Lafilo (Similarity score: 17.36)
- Muffins Aux Pépites De Chocolat (Similarity score: 19.19)
- Alipende Bizcochos De Soletilla (Similarity score: 19.27)
- Right Start Banana Mini Muffin Loaf (Similarity score: 24.57)
- Panettone Vegano (Similarity score: 25.01)
- Commensal Pouding Chômeur (Similarity score: 26.81)
- Kenny's Great Pies Inc Peaches & Cream Pie (Similarity score: 27.86)
- Cora 6 Mini Chinois Aux Pépites De Chocolat (Similarity score: 28.34)
- La Boulangère 6 Spiralo's Chocolat (Similarity score: 28.97)
- Sweet City Sweet City, Black & White Cookie (Similarity score: 29.58)
- Tropical Assortment Mini Cupcakes (Similarity score: 30.94)
- Lapasion Plum Cake Integral (Similarity score: 31.86)
- Your Organic Nature Ontbijtkoek Honing Rogge (Similarity score: 32.26)
Ingredients List
- Wheat Flour
- Raising Agent
- E501i
- Preservative
- Sugar
- Egg
- E500
- E503i
- Vanilla Flavouring
- Orange Flavouring
- Water
- Humectant
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)