Rillettes de porc a la mirabelle
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1067kj (256 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1067kj (256 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 16.1g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 16.1g |
| Saturated Fat | 8.5g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 41.262135922330096% |
| Saturated Fat Ratio Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio Value | 41.3% |
| Saturated Fat Value | 8.5g |
| Score | 13 |
| Sodium | 256mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 256mg |
| Sugars | 0.9g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- U Burgers Ronds Nature 80% Viande De Boeuf Française 20% De Matière Grasse (Similarity score: 10.59)
- 0 33 Lb Bacon & Cheddar Patties (Similarity score: 14.14)
- Sandwich (Similarity score: 19.46)
- Beef & Bean Green Chili Burrito (Similarity score: 20.43)
- L'étal Du Boucher Beef Burgers (Similarity score: 22.15)
- Gluten Free Margherita Pizza (Similarity score: 23.57)
- Marie Callender's, Cheesy Bacon & Egg In A Flaky Crust (Similarity score: 24.03)
- Franprix Pizza Fromages Poulet Epice (Similarity score: 24.22)
- No Sugar Added Apple Pie (Similarity score: 24.40)
- Terrine De Lapin (Similarity score: 25.31)
- Wild Garlic Chicken Kiev With Salted Butter (Similarity score: 25.99)
- Sainsbury's Steak & Gravy Puff Pastry Pie (Similarity score: 28.32)
- Pineapple Pie (Similarity score: 28.73)
- Golden Bake 9 Mini Vegan Jambons (Similarity score: 29.68)
- Peach Pie (Similarity score: 30.31)