Wild Garlic Chicken Kiev with Salted Butter
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1063kj (255 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1063.0kj (255 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0.0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 10 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 16.8g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 16.8g |
| Saturated Fat | 5.9g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 39.333333333333336% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 39.3% |
| Saturated Fat Value | 5.9g |
| Score | 5 |
| Sodium | 240.0mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240.0mg |
| Sugars | 0.9g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.9g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Franprix Pizza Fromages Poulet Epice (Similarity score: 13.86)
- Terrine De Lapin (Similarity score: 15.26)
- Iceland Scotch Eggs (Similarity score: 15.77)
- Mejillones Del Pacífico En Escabeche (Similarity score: 19.63)
- Continente Pain Fibres D Epeautre (Similarity score: 19.77)
- Higgidy Higgidy Spinach,feta & Roasted Pepper Quiche 400g (Similarity score: 21.05)
- 0 33 Lb Bacon & Cheddar Patties (Similarity score: 21.75)
- Morrisons Chicken And Bacon Caesar (Similarity score: 24.15)
- Bonarea Sardinas En Escabeche (Similarity score: 25.89)
- Rillettes De Porc A La Mirabelle (Similarity score: 25.99)
- Beef & Bean Green Chili Burrito (Similarity score: 26.47)
- Deluxe,lidl Mises En Bouche Bloc De Foie Gras "pommes & Spéculoos" (Similarity score: 28.37)
- Co Op Steak & Ale Pie (Similarity score: 29.70)
- Sandwich (Similarity score: 30.16)
- U Burgers Ronds Nature 80% Viande De Boeuf Française 20% De Matière Grasse (Similarity score: 30.22)