Rite Aid Corporation Thrifty, Ice Cream, French Vanilla
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 908kj (218 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 908kj (218 calories/kcal) |
| Fiber | 1.4 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.4 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 4.35g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 4.35g |
| Saturated Fat | 8.7g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 66.71779141104295% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 8.7g |
| Score | 13 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 18.84g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 18.84g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Premium Chocolate Malted Milkshake Ice Cream Blended With Milk (Similarity score: 6.87)
- Crème D'or Irish Cream (Similarity score: 7.14)
- Cookies 'n Cream Premium Ice Cream, Cookies 'n Cream (Similarity score: 7.44)
- Chocolate Marshmallow Chocolate Premium Ice Cream Swirled With Marshmallow Ribbon, Chocolate Marshmallow (Similarity score: 7.56)
- Ice Cream (Similarity score: 8.05)
- Ice Cream, Fudge Ripple (Similarity score: 8.30)
- Birthday Cake Yellow Cake Flavored Ice Cream Blended With Cake Pieces And Sprinkled With Multi Colored Candy Pieces, Birthday Cake (Similarity score: 8.45)
- Thiriet Crème Glacée Caramel Au Beurre Salé (Similarity score: 8.55)
- La Laitière Feuilleté De Mousse Vanille (Similarity score: 9.57)
- Premium French Custard Ice Cream With Eggs, French Vanilla (Similarity score: 9.76)
- Dovgan,довгань Plombier Original (Similarity score: 9.81)
- Nestlé Mousse De Vainilla Con Finas Y Crujientes Láminas De Cacao (Similarity score: 10.08)
- Market Pantry Mint Chocolate Chip Ice Cream, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 10.14)
- Market Pantry Chocolate Chip Ice Cream, Chocolate Chip (Similarity score: 10.14)
- Vanilla Caramel Premium Ice Cream (Similarity score: 11.06)
Ingredients List
- Cream
- E160b
- Skimmed Milk
- Sugar
- Corn Syrup
- Water
- Egg Yolk
- Whey
- Stabiliser
- Natural And Artificial Vanilla Flavor
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)