Ice cream, fudge ripple
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 904kj (217 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 904kj (217 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.27g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.27g |
| Saturated Fat | 6.82g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 6.8g |
| Score | 12 |
| Sodium | 80mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 80mg |
| Sugars | 20.45g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 20.45g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Ice Cream (Similarity score: 5.81)
- Rite Aid Corporation Thrifty, Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 8.30)
- Market Pantry Ice Cream (Similarity score: 8.31)
- Ice Cream (Similarity score: 8.31)
- Ice Cream (Similarity score: 8.31)
- Ice Cream (Similarity score: 8.31)
- Chocolate Cupcake Flavored Ice Cream With Marshmallow Swirl & Chocolate Cake Pieces, Chocolate Cupcake (Similarity score: 8.36)
- Jack's Chocolate Brownie Vegan (Similarity score: 8.60)
- Chocolate Marshmallow Chocolate Premium Ice Cream Swirled With Marshmallow Ribbon, Chocolate Marshmallow (Similarity score: 8.61)
- La Laitière Feuilleté De Mousse Vanille (Similarity score: 8.86)
- Perry's Ice Cream Premium Ice Cream (Similarity score: 8.94)
- It's Your Churn Brownies & Cream Vanilla Premium Ice Cream Swirled With Fudge And Brownie Pieces (Similarity score: 9.30)
- Crown Creamery Fudge Brownie Blitz Premium Ice Cream (Similarity score: 9.30)
- Crème D'or Irish Cream (Similarity score: 9.39)
- Real Ice Cream (Similarity score: 9.48)
Ingredients List
- Milk
- E471
- E466
- E433
- E407
- E410
- Modified Corn Starch
- Salt
- Vanilla And Artificial Vanilla Flavor
- E202
- E160b
- Cream
- Corn Syrup
- Sugar
- High Fructose Corn Syrup
- Whey
- Skimmed Milk Powder
- Cocoa Processed With Alkali
- E412
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)