La Laitière Feuilleté de Mousse Vanille
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 903kj (216 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 903kj (216 calories/kcal) |
| Fiber | 1 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 5.2g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5.2g |
| Saturated Fat | 8.2g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 65.07936507936508% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 65.1% |
| Saturated Fat Value | 8.2g |
| Score | 13 |
| Sodium | 76mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 76mg |
| Sugars | 19.6g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.6g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Giant Eagle Ice Cream, Mint Chocolate Chip (Similarity score: 7.37)
- Ice Cream (Similarity score: 7.37)
- Nice! Ice Cream (Similarity score: 7.53)
- Perry's Ice Cream Premium Ice Cream (Similarity score: 8.49)
- Birthday Cake Yellow Cake Flavored Ice Cream Blended With Cake Pieces And Sprinkled With Multi Colored Candy Pieces, Birthday Cake (Similarity score: 8.53)
- Ice Cream, Fudge Ripple (Similarity score: 8.86)
- Ice Cream (Similarity score: 8.96)
- Ice Cream (Similarity score: 8.96)
- Ice Cream (Similarity score: 8.96)
- Market Pantry Ice Cream (Similarity score: 8.96)
- Chocolate Marshmallow Chocolate Premium Ice Cream Swirled With Marshmallow Ribbon, Chocolate Marshmallow (Similarity score: 9.02)
- Premium French Custard Ice Cream With Eggs, French Vanilla (Similarity score: 9.29)
- Rite Aid Corporation Thrifty, Ice Cream, French Vanilla (Similarity score: 9.57)
- Ice Cream (Similarity score: 9.78)
- Triumf Glass Triumf Glass Gammaldags Gräddglass Vanilj Med Chokladkross (Similarity score: 10.25)