Cap Océan Filets de Colin d'Alaska MSC pané
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 933kj (223 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 933kj (223 calories/kcal) |
| Fiber | 1.6 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.6 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 11.9g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 11.9g |
| Saturated Fat | 1.2g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 10.526315789473683% |
| Saturated Fat Ratio Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio Value | 10.5% |
| Saturated Fat Value | 1.2g |
| Score | -1 |
| Sodium | 240mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 240mg |
| Sugars | 0.5g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0.5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Roasted Vegetable Pizza (Similarity score: 9.03)
- Tip Heringsfilet In Tomatencreme (Similarity score: 12.00)
- Chicken Nuggets (Similarity score: 12.32)
- L Assiette Bleue Cabillaud Filets Pane (Similarity score: 12.38)
- Jean Stalaven Ma Salade Repas Veggie (Similarity score: 13.53)
- Terrine Végétale Aux Orties (Similarity score: 13.98)
- Terrine Végétale Aux Orties (Similarity score: 13.98)
- Food For Life, Food For Life Baking Co Inc Food For Life, Ezekiel 4:9, Sesame Sprouted Grain Burger Buns (Similarity score: 14.32)
- Mccain Mini Rösti (Similarity score: 15.22)
- Mccain Mccain Mini Rösti (Similarity score: 15.25)
- Gut & Günstig, Gut & Günstig Pazifische Schollenfilets (Similarity score: 16.22)
- Insomnia Cracking Free Range Egg Salad Sandwich (Similarity score: 16.27)
- Mccain Mc Caine Mini Rosti (Similarity score: 16.34)
- Asda Wholegrain Safari Animal Chicken Shapes (Similarity score: 17.33)
- L'atelier Père Dodu, Père Dodu Nuggets De Poulet 100% Filet (Similarity score: 17.44)
Ingredients List
- Colza Oil
- Modified Starch
- Thickener
- Salt
- Bread Crumbs
- Yeast
- Salt
- Coating
- Sunflower Oil
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)