Asda Wholegrain Safari Animal Chicken Shapes
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 940kj (225 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 940kj (225 calories/kcal) |
| Fiber | 1.9 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | a |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 5 |
| Positive Points | 6 |
| Proteins | 13g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 13g |
| Saturated Fat | 1.8g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 16.363636363636363% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 16.4% |
| Saturated Fat Value | 1.8g |
| Score | -1 |
| Sodium | 248mg |
| Sodium Points | 2 |
| Sodium Value | 248mg |
| Sugars | 1.3g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1.3g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Maïsano Ma Baguette Au Maïs (Similarity score: 12.04)
- Leclerc Pavé Maïs (Similarity score: 12.04)
- L Assiette Bleue Cabillaud Filets Pane (Similarity score: 12.86)
- Roasted Vegetable Pizza (Similarity score: 13.86)
- Tip Heringsfilet In Tomatencreme (Similarity score: 14.75)
- La Vie Claire Tofu Lactofermente Pesto (Similarity score: 15.03)
- Marks & Spencer Poulet Pané Epice (Similarity score: 16.47)
- Tonno All'olio Di Oliva (Similarity score: 16.88)
- Cap Océan Filets De Colin D'alaska Msc Pané (Similarity score: 17.33)
- Red Hen Breaded Chicken Goujons (Similarity score: 17.98)
- Terrine Végétale Aux Orties (Similarity score: 18.34)
- Terrine Végétale Aux Orties (Similarity score: 18.34)
- Morrisons Salmon Fillet Fishcakes (Similarity score: 18.50)
- Sojami Tofu Lactofermenté Pesto (Similarity score: 18.68)
- Mercadona Focaccia De Calabaza Descatalogado (Similarity score: 18.87)
Ingredients List
- Chicken Breast
- Corn Starch
- Yeast
- Rice Flour
- Wheat Starch
- Colour
- Onion Powder
- Garlic Powder
- Yeast Extract
- Rapeseed Oil
- Antioxidant
- Fortified Wheat Flour
- Water
- Whole Wheat Flour
- Sunflower Oil
- Soy Protein Isolate
- Potato Starch
- Salt
- Corn Flour
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)