Robertson's Lemon Curd
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1235kj (296 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1235kj (296 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 7.06 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 7.1 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 0.8g |
| Proteins Points | 0 |
| Proteins Value | 0.8g |
| Saturated Fat | 1.8g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 37.5% |
| Saturated Fat Ratio Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio Value | 37.5% |
| Saturated Fat Value | 1.8g |
| Score | 15 |
| Sodium | 96mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 96mg |
| Sugars | 55g |
| Sugars Points | 10 |
| Sugars Value | 55g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Argru Boulangerie Souris (Similarity score: 31.75)
- Pural Pommes En Rondelles (Similarity score: 34.75)
- Tesco Lemon Curd (Similarity score: 34.78)
- Confiture De Lait (Similarity score: 35.67)
- Savia De Palmera Canaria (Similarity score: 37.32)
- Au Faisan Doré Confiture De Lait Noisette (Similarity score: 37.52)
- Confiture De Lait Au Chocolat (Similarity score: 37.79)
- Awon Fruity Mochi Gift Box (Similarity score: 38.91)
- Baked Wheat Cake Matcha Dorayaki (Similarity score: 40.51)
- La Vie Claire Irakia (Similarity score: 40.85)
- Royal Milka Sirope Chocolate (Similarity score: 41.17)
- Nestlé La Lechera (Similarity score: 42.45)
- Pastador Sauce Chocolat Au Lait (Similarity score: 42.86)
- Maple Treat Taffy Candy (Similarity score: 43.87)
- Marukyo Red Bean And Chestnut Dorayaki Pancake (Similarity score: 44.03)
Ingredients List
- Sugar
- Acidity Regulator
- Lemon Oil
- Colour
- Antioxidant
- Glucose Fructose Syrup
- Water
- Lemon Juice From Concentrate
- Margarine
- Corn Starch
- Whole Egg
- Gelling Agent
- Acid
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)