Rocamadour ROCAMADOUR AOP
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1142kj (273 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1142kj (273 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | c |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | Yes |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 13 |
| Positive Points | 5 |
| Proteins | 17.4g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 17.4g |
| Saturated Fat | 17.3g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 77.92792792792793% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 77.9% |
| Saturated Fat Value | 17.3g |
| Score | 8 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 1g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Quiche Thon Moutarde Tomate (Similarity score: 17.15)
- Olympisme Goat Cheese Traditional (Similarity score: 20.68)
- Greek Family Farm Authentic Greek Feta (Similarity score: 22.37)
- Jolly Gelateria Siciliana,primagel Biscotto Gelato (Similarity score: 25.43)
- La Hollandaise La Hollandaise (Similarity score: 29.09)
- Lait Plaisirs Camembert Bio Au Lait Cru (Similarity score: 29.97)
- Parmareggio Fettine Al Parmigiano Reggiano (Similarity score: 30.87)
- Nos Régions Ont Du Talent Chaource (Similarity score: 32.04)
- La Plata Cacao Puro (Similarity score: 34.68)
- Solano Café Expresso Sin Azúcar (Similarity score: 36.61)
- Mozzarella Con Latte Di Bufala (Similarity score: 38.14)
- Kingsbite Chocolat Au Lait (Similarity score: 38.95)
- Méga Star Glace Special Almond Milk (Similarity score: 40.00)
- Happy Day Chocolate Mousse (Similarity score: 40.30)
- Hochwald Sahnen Wunder Typ Vanille (Similarity score: 41.57)