Jolly gelateria siciliana,Primagel Biscotto gelato
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1142kj (273 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1142kj (273 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 5g |
| Proteins Points | 3 |
| Proteins Value | 5g |
| Saturated Fat | 9g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 69.23076923076923% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 69.2% |
| Saturated Fat Value | 9g |
| Score | 11 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 0g |
| Sugars Points | 0 |
| Sugars Value | 0g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Quiche Thon Moutarde Tomate (Similarity score: 10.81)
- Solano Café Expresso Sin Azúcar (Similarity score: 13.88)
- La Hollandaise La Hollandaise (Similarity score: 23.26)
- Olympisme Goat Cheese Traditional (Similarity score: 25.28)
- Rocamadour Rocamadour Aop (Similarity score: 25.43)
- Greek Family Farm Authentic Greek Feta (Similarity score: 27.77)
- Kingsbite Chocolat Au Lait (Similarity score: 28.19)
- Méga Star Glace Special Almond Milk (Similarity score: 29.48)
- Pauls Pauls Zymil Full Cream Milk (Similarity score: 29.91)
- Parmareggio Fettine Al Parmigiano Reggiano (Similarity score: 30.98)
- Toque Du Chef 4 Paniers Jambon Fromage (Similarity score: 31.98)
- Delicadezas Ibericas,acopal Abanico Porc Iberique (Similarity score: 33.28)
- Président 2 Pavés Fondants À L'emmental (Similarity score: 33.94)
- Globus Haelnuss Sahne Torte To Go (Similarity score: 33.97)
- Hochwald Sahnen Wunder Typ Vanille (Similarity score: 34.06)