Parmareggio fettine al parmigiano reggiano
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1159kj (278 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1159kj (278 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 16g |
| Proteins Points | 5 |
| Proteins Value | 16g |
| Saturated Fat | 14g |
| Saturated Fat Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio | 66.66666666666666% |
| Saturated Fat Ratio Points | 10 |
| Saturated Fat Ratio Value | 66.7% |
| Saturated Fat Value | 14g |
| Score | 14 |
| Sodium | 0mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 0mg |
| Sugars | 5g |
| Sugars Points | 1 |
| Sugars Value | 5g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Greek Family Farm Authentic Greek Feta (Similarity score: 12.89)
- La Plata Cacao Puro (Similarity score: 14.20)
- Mozzarella Con Latte Di Bufala (Similarity score: 15.80)
- Lait Plaisirs Camembert Bio Au Lait Cru (Similarity score: 20.54)
- President President Feta Crumbled (Similarity score: 22.52)
- Profiteroles (Similarity score: 25.32)
- L'authentique L Authentique (Similarity score: 27.78)
- Delicadezas Ibericas,acopal Abanico Porc Iberique (Similarity score: 28.55)
- Quiche Thon Moutarde Tomate (Similarity score: 28.92)
- Pauls Pauls Zymil Full Cream Milk (Similarity score: 28.98)
- Milsa Mousse Au Chocolat Noir (Similarity score: 29.33)
- Rocamadour Rocamadour Aop (Similarity score: 30.87)
- Jolly Gelateria Siciliana,primagel Biscotto Gelato (Similarity score: 30.98)
- Gérentes Crème Fraîche Épaisse De Montagne (Similarity score: 31.51)
- Kingsbite Chocolat Au Lait (Similarity score: 31.52)