Rockin' rocky road marshmallow and fudge swirls, chocolate flavored dipped almonds premium ice cream, rockin' rocky road
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 958kj (229 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 958kj (229 calories/kcal) |
| Fiber | 1.2 |
| Fiber Points | 1 |
| Fiber Value | 1.2 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 1 |
| Proteins | 3.61g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.61g |
| Saturated Fat | 6.02g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 55.5350553505535% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55.5% |
| Saturated Fat Value | 6g |
| Score | 11 |
| Sodium | 84mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 84mg |
| Sugars | 24.1g |
| Sugars Points | 5 |
| Sugars Value | 24.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Real Premium Ice Cream (Similarity score: 5.06)
- Farr Better Ice Cream Farr Better, Frozen Custard, Chocolate Mint Brownie (Similarity score: 8.90)
- Yarnell's Premium Ice Cream (Similarity score: 9.38)
- Leclerc Tarte Citron Meringué (Similarity score: 11.22)
- Leclerc Tarte Citron (Similarity score: 11.32)
- Migros Mochi Ice Cream (Similarity score: 12.15)
- Weis Markets Inc Ice Cream (Similarity score: 12.31)
- Tatenti Key Lime Pie (Similarity score: 12.44)
- Ice Cream (Similarity score: 12.76)
- Grandessa Tartufo Nero (Similarity score: 13.07)
- Tartufo Nero (Similarity score: 13.08)
- Picard Crème Glacée Le Caramel Beurre Salé (Similarity score: 13.11)
- Toft's, Toft Dairy Inc Ice Cream (Similarity score: 13.21)
- Banana Split Banana Flavored Premium Ice Cream Swirled With Fudge, Pineapple, Cherries And Pecans, Banana Split (Similarity score: 13.26)
- Real Ice Cream (Similarity score: 13.49)
Ingredients List
- Milk
- E410
- E412
- E407
- E471
- Cellulose Gel
- E466
- Skimmed Milk
- Cream
- Sugar
- Marshmallow Swirl
- Fudge Swirl
- Chocolate Flavored Dipped Almonds
- Cocoa Processed With Alkali
- Contains 1% And Less Of Natural Flavors
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)