Yarnell's Premium Ice Cream
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 962kj (230 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 962kj (230 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 12 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.7g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.7g |
| Saturated Fat | 6.76g |
| Saturated Fat Points | 6 |
| Saturated Fat Ratio | 55.59210526315789% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 55.6% |
| Saturated Fat Value | 6.8g |
| Score | 12 |
| Sodium | 88mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 88mg |
| Sugars | 21.62g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 21.62g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Real Premium Ice Cream (Similarity score: 6.88)
- Premium Cookie Dough Flavored Ice Cream With Chocolate Chips And Cookie Dough, Chocolate Chip Cookie Dough (Similarity score: 7.43)
- Rockin' Rocky Road Marshmallow And Fudge Swirls, Chocolate Flavored Dipped Almonds Premium Ice Cream, Rockin' Rocky Road (Similarity score: 9.38)
- Dean's Country Fresh Classic Ice Cream (Similarity score: 9.44)
- Chocolate Chip Cookie Dough Real Ice Cream (Similarity score: 9.52)
- Ice Cream (Similarity score: 9.52)
- Real Ice Cream (Similarity score: 9.72)
- Grandessa Tartufo Nero (Similarity score: 9.86)
- Tartufo Nero (Similarity score: 9.89)
- Picard Crème Glacée Le Caramel Beurre Salé (Similarity score: 10.30)
- Ice Cream (Similarity score: 10.38)
- Wegmans, Wegmans Food Markets Inc Wegmans, Ice Cream, Egg Nog (Similarity score: 10.75)
- Premium Cookies & Cream Ice Cream, Cookies & Cream (Similarity score: 11.72)
- Picard Pure Sélection Crème Glacée Le Caramel Au Beurre Salé (Similarity score: 12.17)
- Chilly Cow Premium Ice Cream (Similarity score: 12.21)
Ingredients List
- Milk
- E412
- E407
- Vanilla
- Natural Flavouring
- Cream
- Sucrose
- Corn Syrup
- Skimmed Milk
- Salted Caramel Ribbon
- Caramel Truffle
- Egg Yolk
- E410
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)