Rocky Mountain Pies Keylime Meringue Pie
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1075kj (257 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1075kj (257 calories/kcal) |
| Fiber | 0.7 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.7 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 11 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 2.21g |
| Proteins Points | 1 |
| Proteins Value | 2.21g |
| Saturated Fat | 1.8399999999999999g |
| Saturated Fat Points | 1 |
| Saturated Fat Ratio | 19.24686192468619% |
| Saturated Fat Ratio Points | 2 |
| Saturated Fat Ratio Value | 19.2% |
| Saturated Fat Value | 1.8g |
| Score | 11 |
| Sodium | 176mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 176mg |
| Sugars | 27.21g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.21g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Intermarché Eclairs (Similarity score: 16.76)
- Peanut Butter Fudge Dairy Free Sorbetto, Peanut Butter Fudge (Similarity score: 20.71)
- Whole Foods Market, Harry's Farmers Market Ltd Whole Foods Market, Organic Pecan Feta Salad (Similarity score: 30.67)
- Grom Grom Crème Glacée Pot Pistache 460ml (Similarity score: 32.56)
- Gâteau Basque À La Crème (Similarity score: 32.81)
- Entenmann's Eclairs (Similarity score: 33.12)
- Harmons Bakery Coconut Cream Pie (Similarity score: 34.04)
- Nature's Path Organic Natures Path Pumpkin And Flax Seed Granola (Similarity score: 34.26)
- B Sweet Hot Bread Pudding (Similarity score: 34.41)
- Flan Nature (Similarity score: 34.71)
- Crêpes Moelleuses Sucrées (Similarity score: 35.17)
- La Crêpe De Brocéliande Petites Crêpes Bretonnes Nature (Similarity score: 36.78)
- La Crêpe De Brocéliande La Crêpe De Brocéliande (Similarity score: 36.78)
- La Crêpe De Brocéliande 6 Petites Crêpes Bretonnes Vanille Aux Oeufs De Plein Air En Sachet (Similarity score: 36.78)
- Candy Bar Crunch Premium Ice Cream, Candy Bar Crunch (Similarity score: 37.23)
Ingredients List
- Water
- Contains Less Than 2% Of Each Of The Following
- Water
- Salt
- E471
- Soya Lecithin
- E211
- Artificial Flavouring
- Colored With Beta Carotene
- Retinyl Palmitate
- E330
- Sugar
- Lemon Pulp Cells
- Salt
- Dextrose
- Lime Juice Concentrate
- Corn Starch
- Lemon Juice Concentrate
- E410
- E406
- Lemon Oil
- Lime
- High Fructose Corn Syrup
- Sodium Citrate
- E339
- Lime Oil
- Potassium Bitartarate
- Colour
- Artificial Flavouring
- Preserved With Sorbic Acid
- E282
- E211
- Flour
- Partially Hydrogenated Soybean Oil
- Egg White
- Skimmed Milk
- Modified Starch
- Egg Yolk
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)