Italian style frozen dessert gelato, sea salt, caramel
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 1054kj (252 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 3 |
| Energy Value | 1054kj (252 calories/kcal) |
| Fiber | 0 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 15 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.74g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.74g |
| Saturated Fat | 5.61g |
| Saturated Fat Points | 5 |
| Saturated Fat Ratio | 54.571984435797674% |
| Saturated Fat Ratio Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio Value | 54.6% |
| Saturated Fat Value | 5.6g |
| Score | 15 |
| Sodium | 140mg |
| Sodium Points | 1 |
| Sodium Value | 140mg |
| Sugars | 27.1g |
| Sugars Points | 6 |
| Sugars Value | 27.1g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Organic Cookies & Cream Ice Cream (Similarity score: 9.63)
- Farmhouse Turtle Pie Butter Pecan Premium Ice Cream Swirled With Sea Salt Caramel And Coated Pecans (Similarity score: 12.51)
- Dulce De Leche Cream Cake (Similarity score: 14.36)
- Pie In The Sky Barkery Cheesecake (Similarity score: 14.69)
- The Berry Best Smoothie Company Ltd Pie In The Sky Bakery, Cheesecake, Blueberry (Similarity score: 14.69)
- Pie In The Sky Bakery Strawberry Cheesecake (Similarity score: 14.69)
- Butterscotch Ice Cream With Butterscotch Pieces And A Toffee Flavored Ribbon, Butterscotch Toffee (Similarity score: 15.37)
- Cheesecake Ice Cream With Strawberry Sauce Swirl (Similarity score: 15.47)
- Julie's Organic Juliette Sandwiches (Similarity score: 15.54)
- Tres Pupusas Llc Cheesecake (Similarity score: 16.67)
- Holiday Gingerbread Cookie Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 16.73)
- Deep, Perry's Ice Cream Co Inc Deep Sea Treasure Premium Ice Cream (Similarity score: 17.28)
- Cookies 'n Cream Ice Cream, Cookies 'n Cream (Similarity score: 17.34)
- Hudsonville, Hudsonville Creamery & Ice Cream Co Chocolate Mousse Ice Cream With Dark Chocolate Flakes (Similarity score: 17.36)
- Ice Cream Sandwiches (Similarity score: 17.96)
Ingredients List
- Caramel Gelato
- Sea Salt
- Natural Flavouring
- Caramel Swirl
- Sweetened Condensed Milk
- Cream
- Sugar
- Water
- Butter
- Sea Salt
- E440a
- Cream
- Soya Lecithin
- Corn Syrup
- Sugar
- Egg Yolk
- Sweetened Condensed Milk
- Brown Sugar
- Butter
- E440a
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)