Baskin Robbins Mint chocolate chip ice cream with semi-sweet chocolate chips, mint chocolate chip
Nutrition Info (per 100g)
The Nutri-Score is based on this data.
| Energy | 979kj (234 calories/kcal) |
|---|---|
| Energy Points | 2 |
| Energy Value | 979kj (234 calories/kcal) |
| Fiber | 0.9 |
| Fiber Points | 0 |
| Fiber Value | 0.9 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Points | 0 |
| Fruits Vegetables Nuts Colza Walnut Olive Oils Value | 0 |
| Grade | d |
| Is Beverage? | No |
| Is Cheese? | No |
| Is Fat? | No |
| Is Water? | No |
| Negative Points | 14 |
| Positive Points | 0 |
| Proteins | 3.74g |
| Proteins Points | 2 |
| Proteins Value | 3.74g |
| Saturated Fat | 8.41g |
| Saturated Fat Points | 8 |
| Saturated Fat Ratio | 59.98573466476462% |
| Saturated Fat Ratio Points | 9 |
| Saturated Fat Ratio Value | 60% |
| Saturated Fat Value | 8.4g |
| Score | 14 |
| Sodium | 74mg |
| Sodium Points | 0 |
| Sodium Value | 74mg |
| Sugars | 19.63g |
| Sugars Points | 4 |
| Sugars Value | 19.63g |
Similar Foods in Terms of Nutrition
Difference/similarity score (lower is better, 0.0 means nutrients are identical):
- Stranger Things Mind Flayer Mint Ice Cream With Chocolate Chips, Mint (Similarity score: 1.41)
- Premium Classic Chocolate Chip Cookie Dough Ice Cream, Classic Chocolate Chip (Similarity score: 7.42)
- Real Ice Cream (Similarity score: 7.45)
- New Orleans Ice Cream Co All Natural Ultra Premium Ice Cream (Similarity score: 7.57)
- Target Stores Ice Cream (Similarity score: 8.66)
- Dreyers, Frozen Custard, Strawberry Shortcake (Similarity score: 8.69)
- Rocky Road Chocolate Ice Cream, Marshmallow Pieces And Chopped Almonds, Rocky Road (Similarity score: 9.02)
- Purple Cow Limited Edition Premium Ice Cream (Similarity score: 9.57)
- La Laitière,nestlé Feuilleté De Mousse (Similarity score: 9.79)
- Real Ice Cream (Similarity score: 10.12)
- Simply Crafted Decadent Mascarpone Cheesecake (Similarity score: 10.18)
- Snickers, Light Ice Cream, Rocky Road (Similarity score: 10.23)
- Yeti Frozen Custard Yeti Frozen Custard, Frozen Custard, Cinnamon Toast (Similarity score: 11.37)
- Hudsonville Ice Cream (Similarity score: 11.45)
- Fresh & Easy Ice Cream (Similarity score: 11.83)
Ingredients List
- Cream
- Spirulina Concentrate
- E160ai
- Skimmed Milk
- Sugar
- Corn Syrup
- Semi Sweet Chocolate Chips
- Whey
- Natural Flavouring
- Stabiliser
- Emulsifier
(ingredient list is crowd-sourced and might be incorrect or incomplete)